FUE Saç Ekimi Nedir?

FUE Saç Ekimi DHI ile birlikte en gelişmiş saç ekimi yöntemidir. Teknik 1988 yılında ilk kez ortaya çıktıktan sonra, FUT’un yerini yavaş yavaş almıştır. FUE’nin FUT’a göre başlıca avantajı, ekim sonrası yara izi olmamasıydı ve bu nedenle hızla popülerlik kazandı.

FUE’den Önce Hangi Yöntem Uygulanıyordu?

FUE’den önce, saç ekiminin ana yöntemi foliküler ünite transplantasyonu (FUT veya FUSS) idi. FUT yönteminde cerrahlar başın etrafında bir kesi yapmak zorundadır. Kesi kafa derisinin oksipital(kafanın arka bölgesi) kısmı etrafında bir kulaktan diğerine kadar yapılır. Bu kesilen deri şeridini aldıktan sonra, cerrah cildin uçlarını birbirine diker. Bu saç ekimi yöntemi şimdi oldukça eskidir ve çoğu cerrah bu yöntemi terk etmiştir.

FUE Saç Ekimi Aşamaları

FUE saç ekimi sırasında, süreci hızlandırmak için operasyon boyunca aynı anda birden fazla personel çalışır.

 • Donör alandan saç kökleri micromotor vasıtasıyla saç köküne zarar vermeden dokudan ayrılır. Yerlerindençıkan bu kökler sonrasında operator tarafından toplanır.
 • Greftleri ekime hazırlamak için, başka bir uzman önce toplanan saç köklerini alır ve bunları bir cerrahi gazlı bez şeridine dizer.

Saç kökleri vücudumuzun dışında uzun süre hayatta kalamaz. Bu yüzden, greftler temizlendikten sonra özel bir serum çözeltisine konulur.

 • Serum, saç köklerinin çevresel etkilerden, özellikle dehidrasyondan (kuruma) korunmasını sağlar.
 • Saç kökleri bu serum çözeltisinde vücut dışında yaklaşık 8-10 saat kalabilir.
 • Bununla birlikte, saç ekimi operasyonları genellikle 8 saatten az sürer.

Anestezi İşlemi

Operasyon boyunca, uzmanlar size en az iki kez anestezi uygularlar. Saç köklerinin alınma işleminden hemen önce ilk anestezi uygulamasını alacaksınız.

 • Doktor kafanın arka bölgesinin etrafına bir çizgi çizer gibi anestezi uygular.
 • Anestezi uygulanan bölge ensenizden başlayarak kulakların arkasına kadar uzanır.
 • Çizgi, tepe bölgenizin hemen altında sona erer ve bu alan en sağlam saç köklerine sahiptir.

Anestezi uygulama anında işlem hissedilir. Hastalar genellikle ilk anestezi alan bölgeden itibaren hissetmemeye başladığından, donör bölgesinin anestezisi tamamlandığında hiçbir şey hissetmezsiniz.

 • Lokal anestezilerin genellikle yaklaşık 3-6 saat süren bir etkisi vardır.

Saç kökleri çıkartıldıktan sonra ve kanalları açmadan hemen önce ikinci anestezinizi alacaksınız. Bu kez ekim yapılacak bölgeye anestezi uygulanır. Doktor bu sefer de ekim yapılacak alanın etrafında bir çizgi çizer gibi anestezi uygular.

Bazı hastalar ekilecek olan greftin sakalın alt kısmından ya da göğüs bölgesinden olmasını tercih eder. Bu durumda, aynı prosedür bu bölgeler için de geçerlidir.

Greftlerin Nereye, Ne Miktarda Ekileceğini Nasıl Belirleyebiliriz?

Saç köklerini ayırıp inceleme ve temizleme işlemi tamamlandığında, doktor kanal açmaya hazırlanır. Kanallar, doktorların mikro bıçaklarla açtığı küçük deliklerdir.

 • Doktor saçın doğal büyüme şeklini değerlendirir ve buna göre bir yol çizer.
 • Saçlarımız belirli bir açıda eğimli büyüme yönelimindedir. Bundan dolayı 90 derecelik bir açıyla çıkmazlar.
 • Bu nedenle uzmanlar doğal açılara bakar ve bu açılara benzetmek için kesi yapar.
 • Greftleri hizalayan uzman ayrıca hastadan kaç greft alındığını sayar.
 • Doktor kanal sayısını mevcut greft sayısına göre planlar.
 • Böylece doktor nereye daha fazla kanal açacağını ve hangi kanalın ne kadar greft alacağını belirler.
 • Doktorlar greft sayısına uyacak şekilde kanallar açar.

Ancak uzun süre işlem yapmak rahatsız edici olabilir. Bu nedenle ekipler, kanalları açtıktan sonra hastaya biraz zaman vermek için küçük bir mola verir.

Safir FUE Saç Ekimi

Gelişen teknoloji sayesinde safir mineralinden bıçaklar üretilebiliyor.

Safir değerli bir taştır. Safir FUE saç ekimini özel yapan şey malzemenin sertliğidir. Metal aletler belirli bir kanal açımından sonra aşınmaya başlar ve keskinliklerini kaybeder. Bunun nedeni metallerin bükülebilmesidir. Safir gibi mineraller ise bükülmez veya keskinliğini kaybetmez. Safir saç ekimi ile doktorlar kanalları daha hassas bir şekilde açabilirler.

Ekim Süreci

Artık hem greftler hem de kanallar hazır olduğu için ekim süreci başlayabilir. Kanal açıldıktan sonra verilen aradan sonra, uzmanların her biri bir greft koleksiyonu alır ve ekim sürecini başlatır. Daha sağlıklı olduğuna karar verilen greftler, genellikle kanalların ön sırasına yerleştirilir.

Uzmanlar her grefti cımbıza benzeyen çok küçük bir aletle alır. Genellikle, iki veya daha fazla uzman zaman kazanmak için saç köklerini aynı anda ekerler. Bu aşama operasyon süresinin büyük bir kısmını alır, çünkü her greft hassastır ve ekim sırasında dikkat edilmesi gerekir.

Bazen bu aşamada anesteziler etki süresini doldurabilir. Bir şey hissetmeye başlarsanız, ekibi bilgilendirmelisiniz. Operasyon sırasında çok fazla anestezi almadıysanız, size daha fazla anestezi verilecektir.

FUT Yöntemi Hakkında

FUT yöntemi FUE’den on yıl önce kullanılmaya başlandı ve bu nedenle FUE ve DHI yöntemlerinin FUT’dan daha gelişmiştir. Tıp ve tıbbi ekipman alanındaki yılların gelişimi saç ekimine farklı bir yaklaşım sağlamıştır.

FUE ve FUT yöntemleri oldukça benzer bir ekim aşamasına sahiptir (DHI biraz farklıdır ve en son yöntemdir). Ekim için kanallar açılır. Sonra ekibin geri kalanı cımbıza benzeyen bir aletle ekime başlar.

FUE Saç Ekiminde Neler Farklı?

İkisi arasındaki temel fark, greft almaya nasıl yaklaştıklarıdır. Doktor bir şerit keser ve bunu greft oluşturmak için kullanır. Ancak FUE ve DHI ameliyatlarında doktorlar herhangi bir kesi açmaz.

FUE ve DHI saç ekimi operatörlerinde mikromotor adı verilen bir elektrikli cihaz kullanılır. Bu cihazların içinde yüksek bir tork motoru bulunur ve punch(panç) adı verilen yuvarlak bir ucu vardır. Bu panç, greft olarak kullanacağımız saç köklerinin etrafında küçük delikler açar.

Panç’ın boyutu hastanın saç kökü tipine göre değişir. Panç’ın yarıçapı genellikle 6mm ila 9mm arasındadır. Daha büyük punçlar da vardır ancak sık kullanılmazlar.

Eğer hastanın saçları çok kıvırcıksa, daha büyük bir punç gerekebilir. Çünkü kıvırcık saç kökleri genellikle saçın yapısı gibi kıvırcık olma eğilimindedir. Bu tür saçlarda küçük bir punç kullanmak saç kökünde hasara yol açabilir.

FUE Saç Ekiminde Kök Alım Süreci

Mikromotor kullanan uzman belirli bir alanı kapladıktan sonra, başka bir uzman devreye girer ve alımı başlatır. Mikromotor çok küçük delikler açar, ancak hepsi bu kadardır. Saç köklerini ayrıca tek tek çıkarılması gerekir. Alımdan sorumlu uzman, greftleri çıkarmak için aynı cımbız benzeri bir araç kullanır. Yine, başka bir uzman bu greftleri alır ve bir sprey yardımıyla temizler. Saç kökleri temizlendikten sonra, operatör bunları FUT’ta olduğu gibi sıralar ve sayar.

FUT yönteminde, hastaların başlarının arkasında büyük bir kalıcı yara izi kalır. Hastaların saçları kısa olmadığı sürece genellikle bu yara görülmez. Ancak bu nedenden dolayı hastalarımıza FUT yöntemi yerine FUE ve DHI yöntemlerini öneriyoruz.

FUE yönteminde herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur. Mikromotor greft alımını kafa derisi cildine en az zararla uygular. Bu bölgesel cihaz sayesinde hastalar kalıcı yara izleri almazlar. Mikromotor greft alım izleri, saç kısa kesilse bile çıplak gözle neredeyse görünmezdir.

Geçmişte, klinikler el tipi bir mekanik cihazla FUE greft alımı yapıyorlardı. Bugün bunu bir mikromotor ile yapıyoruz. El tipi cihazlar 90’larda her ne kadar popüler olsa da, yeni geliştirelen teknoloji ile üretilen mikro motorlara sahibiz.

Bugün Türkiye’de hem DHI hem de FUE saç ekimine uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Ayrıca, web sitemizi ziyaret edip uzmanlarımıza danışarak hem prosedürler hem de ücretler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Fue Saç Ekimi Sonuçları

Her iki saç ekim yöntemi de güvenilir sonuçlar sunar. Aslında, günümüzde saç ekimi için FUT yöntemini uygulamak oldukça nadirdir. FUE ve DHI yöntemleri FUT’taki bu yara izine neden olmaz, bu yüzden şu anda bu yöntemler çok daha popülerdirler.

FUE ve DHI’de, donör bölgesinin her yerinden saç köklerini eşit şekilde çıkarırız. Bu şekilde belli bir bölgeden fazla greft alımı ve operasyondan sonra düzensiz bir görünüme neden olmaz. Ancak FUT yönteminde saçı taşıyan cilt çıkartılırdı. Bugün, bu yöntem diğer yöntemler kadar verimli değil.

FUE ve DHI’de hastalarda kalıcı bir yara izi oluşmaz. Bu, bu yöntemlerin büyük bir avantajıdır. ize danıştığınızda, uzmanlarımız bu yöntemlerden herhangi birinde size yardımcı olacaktır.

Ekimden Sonra Ne Yapılır?

FUE saç ekimi tamamlandıktan sonra ekip kafanızı bandajlamaya başlar. Ekim yapılan bölge bandajlanmaz. Çünkü bu noktada, ekilmiş olan greftler herhangi bir fiziksel temasa dayanamayacak kadar hassastır. Bu nedenle, kafanızı herhangi bir yere çarpmamaya çok dikkat etmelisiniz.

Fue Saç Ekimin Riskleri ve Yan Etkileri

Her cerrahi müdahale gibi, saç ekimi operasyonunun da bazı riskleri ve olası yan etkileri vardır. Bazı hastalar çoğu yan etkiyi fark etmez. Bunun yanında, bazılarının ise hafif yan etkileri olacaktır. Her şey kliniğin verdiği hizmete ve hastanın çabalarına bağlıdır. Sık görülen yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • Ekim yapılan alanın etrafındaki kabuklanma
 • Saç derisinde kaşıntı
 • Saç kökü ödemi (folikülit)
 • İşlem yapılan bölgelerin çevresinde geçici duyu kaybı
 • İltihap

Hastalarımıza birinci sınıf hizmet ve tıbbi kalite sunduğumuzdan, yan etki riskini minimumda tutarız. Durumunuzun olası yan etkileri ve riskleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen uzmanlarımızla iletişime geçin.

Uyku Talimatları

Bandajdan sonra, ilk birkaç gününüzü nasıl geçireceğiniz konusunda size talimatlar vereceğiz. Operasyondan sonraki ilk yedi gün boyunca sırt üstü yatmanız gerekir. Bu, uyurken istenmeyen sürtünmeyi önlemeye yardımcı olur. Sırtınızı sabit tutmak için boyun yastıkları kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Boyun yastığı sırt üstü uyumanızı sağlayacaktır.

FUE’den Sonraki İlk Sabahınız

Ertesi sabah uyandığınızda, operasyon sonrasında vereceğimiz ilaçları almanız gerekecek. Tabii ki, ilaçlarla birlikte bunları nasıl kullanacağınız hakkında bilgi alacaksınız.

İşleminiz tamamlandığında, size kontrol için bir görüşme tarihi vereceğiz. Hastanemize geldiğinizde, bandajlarınızı çıkartıp başınızı temizleyeceğiz ve size bir saç bandı vereceğiz. Ameliyattan sonra iltihaplanmalar olabilir. Bu operasyon ve ilacın bir etkisidir. Vücudunuz, yaralanmalara ve yabancı maddelere (anestezi) karşı tepki olarak sıvı biriktirecektir.

Ödem ve Bununla Başa Çıkma

Saç bandı, operasyon sonrası doğal olarak oluşan ödemin yerçekimi sebebiyle aşağı doğru hareket etmesini önlemeye yardımcı olur. Bu ödem aşağı doğru hareket edecek olursa, genellikle bu hastanın yüzü olur. Bu hoş olmayan bir görüntüye ve biraz rahatsızlığa sebep olur. Bu nedenle doktorunuzun talimatlarını dinleyin ve saç bandını belirtilen süre boyunca takılı tutun.

Ayrıca, operasyondan sonra dik bir duruş sağlamamak da aynı sonuca yol açabilir. Boynunuzu bükmeye ve aşağıya bakmaya alışkınsanız kendinizi riske atabilirsiniz. Bu tür komplikasyonlardan kaçınmak için hastalara duruşlarını mümkün olduğunca dik tutmalarını öneriyoruz. İltihap, hastanın vücudunun nasıl tepki verdiğine bağlı olarak yaklaşık 3-7 gün içerisinde iyileşir.

FUE Saç Ekimi Maliyeti

Şimdiye kadar sadece saç ekimi operasyonlarının teknik yönleri hakkında konuştuk. Şimdi de Türkiye’deki saç ekimi prosedürlerinin maliyeti hakkında biraz konuşalım.

Avrupa veya Amerika’da saç ekimi maliyeti yaklaşık 4000 ila 14000 Euro arasındadır. Çoğu insan bu abartılı saç ekimi fiyatları nedeniyle daha çekici saçlara sahip olma arzusunu yerine getiremiyor, ancak Türkiye’de çok daha uygun fiyatlarla saç ekimi yaptırabilirsiniz.

Türkiye’de FUE Saç Ekimi

Gerçek şu ki, Türkiye uluslararası hastalar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Hizmet kalitesi ve fiyat popülerlikteki bu artışın temel nedenlerindendir. Türk doktorlar, gelişmiş ülkelerdeki kliniklerle aynı kalitede  hatta daha modern hastanelerde saç ekimi hizmeti sunma potansiyeline sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular – FUE Saç Ekimi

Tek bir operasyon benim için yeterli olacak mı?

Hastaya bağlıdır. Gençseniz ve ileride daha fazla saç kaybetmeniz mümkün ise, birkaç yıl sonra ikinci bir operasyona ihtiyacınız olabilir. Bu noktada, kliniğimizle bir kez daha iletişim kurmanız iyi olacaktır.

Operasyondan sonra saçlarımın çoğu döküldü; 2 hafta oldu. Neden oluyor?

Korkmayın. Saç kökleri çevredeki dokuda hasar olduğunu hisseder. Bu, vücudun saç köklerindeki yaraya karşı doğal bir cevabıdır. Bu olaya şok kaybı denir.

Saçlarımın tekrar uzaması ne kadar sürer?

Bu hastanın sağlığına bağlıdır. Ancak genellikle hastalar bir yıl sonra beklenilen sonucu veya beklenilen sonuca yakın bir şey görebilirler. Genellikle, tüm saç kökleri yaklaşık 12-18 ayda aktive olur. Bazı hastalar için bu 24 aya kadar sürebilir.

Sağlık danışmanlarımızdan daha fazla bilgi ve fiyat almak için buraya tıklayın