Hizmetlerimiz

Bize abone olun!
Bizimle ilgili en güncel gelişmeleri almak için bültenimize abone olun.
Katman_1

Günümüz dahil olmak üzere en eski dönemlerde dahi erkekler bazı genetik veya farklı sebepler nedeniyle çıkmayan sakalları için birçok yönteme başvurmuşlardır. İşte bu durum erkeklerin özellikle de seyrek çıkan sakallarını gürleştirmek amacıyla sakal ekimi işlemini gür sakallara kavuşmanın en etkili yolu olarak tercih etmektedir.

Özellikle de saç ekimi sonrasında kalıcı ve ağrısız yöntemler ile ekimin yapılıp yaygınlaşması ve aynı şekilde sakal ekiminin de ağrısız ve başarılı bir şekilde yapılması birçok erkeğin sakal ekimi ile seyrek sakallarını tarihe karıştırmasına ortam sağlar.

Sakal Ekimi ve Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Greft sayısının tespitinin ardından ekim süreci, tıpkı saç ekiminde olduğu gibi ilerler. İlk önce donör bölge lokal olarak uyuşturulur ve saç kökü alımına başlanır. Bıyık ekimi öncesi lokal anestezi yöntemi uygulandığı için ekim esnasında acı veya ağrı hissi oluşmaz, bu konuda endişelenmeyin. Bıyık ekimi için ekilecek greftler tek tek alınır ve ekim yapılana kadar özel solüsyonlarda bekletilir.

Bıyık ektirme yöntemi olarak çoğunlukla Dhi-Choi tekniği tercih edilir fakat bazı durumlarda klasik FUE yöntemi de uygulanabilir. Bıyık nakli için de geçerlidir ve genellikle bıyık ekimi için 400-800 kök yeterli olabilir.

Ekimin ardından kızarıklık oluşması normal olup, bölgedeki kızarık zamanla azalarak geçecektir. Ekim sırasında açılan kanallar nedeni ile kabuklanma görülür. Kabuklanma sürecini doğru sakal bakımı ile oldukça konforlu yaşayabilirsiniz. Size önerilen losyonu ve yıkama talimatlarını uygulayarak iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Sağlık danışmanlarımızdan daha fazla bilgi ve fiyat almak için buraya tıklayın

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi yöntemi olarak genellikle kalem tekniği kullanılır. Sakal ekimine greftlerin donör bölgeden alınmasıyla başlanır ve saç köklerinin ölmemesi için özel solüsyonlarda bekletilir. Sakal ekimi için ortalama olarak, kişinin isteği de baz alınır ve genellikle 1000-3000 kök arasında ekim yapılır. Genel olarak kişi için bu sakal ekimi için greft sayısı yeterli olur. Yeterli olamayan durumlarda ekstra ekim yapılabilir.

Sakal ekimi ve bıyık ekimi yapılan bölgenin ilk yıkaması, 24-48 saat arasında gerçekleştirilir. İlk yıkamanın ardından pıhtılar gideceği için sakal görünümü çok daha doğal gözükmeye başlar. Sakal ekimi işleminin ilk dönemlerinde sakal aralarında kızarıklık ve sivilce benzeri oluşumlar gözükebilir. Bu süreçte endişelenmeyin, yaklaşık 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Sakallar ilk dönemde direkt tıraş edilmemeli, 15 gün sonra kısaltılarak şekil verilmedir. 1 ay sonra kişi dilerse tıraş olabilir. Sakal ekimi ve bıyık ektirme işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise, ekilecek kıl köklerinin kılların çıkış yönüne ve açısına göre ekilmesidir. Aksi halde bıyık duruşu arzu edildiği gibi olmaz. Ekilecek kıl kökü sayısı; kişinin isteğine ve bıyık seyrekliğine göre belirlenir. Genellikle sık ekim yapılarak çok daha gür sakal ve bıyık görünümü istendiği için isteklere göre düzenleme yapılabilir.

beard and mustache transplant

Sağlık danışmanlarımızdan daha fazla bilgi ve fiyat almak için buraya tıklayın

Sakal Ekimi ve Bıyık Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Sakal ya da bıyığın seyrek olması durumu erkekler için gözardı edilemeyecek bir problem halini alabilir. Ekim işlemi genel olarak; hastalık, genetik, ilaç, saç kıran ya da benzeri durumlardan kaynaklı olarak bölgesel ya da tüm kıl yapısının olmadığı durumlarda tercih edilir. Sakal ekimi ya da bıyık nakli aynı anda yapılabileceği gibi sadece sakal ya da bıyık ekimi gerçekleştirilebilir.

Yüz bölgesine yapılan ekimlerde en önemli nokta, diğer ekimlerde de olduğu gibi, donör bölgede yeteri kadar kıl kökü bulunmalıdır. Kimi zaman elmacık kemiği gibi alanlarda fazla kılı bulunan kişilerin, bu bölgelerinden de kıl alımı yapılıp, bıyık ektirme gerçekleştirebilir.

İstenilen yoğunluk, sıklık veya görünümün elde edilebilmesi için greft sayısı hesaplama işleminin  çok iyi yapılması ve analiz edilmesi gerekir. Doğru saç analizi, doğal görünüm elde edilebilmesi için oldukça önemlidir. Yüz bölgesindeki ekimlerde, görünümün maksimum değişeceği göz önünde bulundurularak, oldukça titiz davranılmalı ve kılların çıkış yönüne göre tek tek ekim yapılmalıdır.

Ekim işlemlerinde kişi beklentileri esastır. Sizin isteklerinizi anlayacak ve teknolojik yönden yeterli donanıma sahip ekiplerce ekim işleminiz gerçekleştirilmelidir. Clinic Result olarak daha önce gerçekleştirmiş olduğumuz ekimleri buradan görebilir, ayrıca ücretsiz olarak analiz yaptırmak isterseniz de aşağıdaki butona tıklayarak uzman danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sağlık danışmanlarımızdan daha fazla bilgi ve fiyat almak için buraya tıklayın