Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu; klasik botoks yönteminin endoskopik olarak, açlık hormonun salındığı fundus bölgesi dahil, midenin belirlenen bölgelerine enjekte edilmesi işlemidir.Botoks maddesi, enjekte edildiği alandaki kasların kasılmasını sınırlandırır, böylelikle midenin boşalma süresi gecikir. Midenin uzun süre dolu olması, yaşanan iştah sorununu da dengeleyecektir.

Mide Botoksu ile Kilo Vermek Mümkün mü?


Kilo almanın temelinde eğer kilo almanıza mani bir rahatsızlığınız yoksa genellikle iştah kontrolü sağlayamama ve yemek yeme ile sağlıklı ilişki kuramamak vardır. Eğer yaktığınız kalori miktarından daha fazlasını alıyorsanız, spor dahi yapsanız; kilo almaya devam edeceksiniz. Bu nedenle mide botoxu yaptırdığınız süreç boyunca, yeni yeme düzeninize adapte olmanız oldukça önemli.
Ameliyatsız zayıflama yöntemleri sizin bu iradeyi sağlamanız ve sağlıklı bir biçimde kilo vermenizi kolaylaştırmak için uygulanırlar. Botox yaptırdığınızda, yeterli yemek ile doyacak ve daha uzun süre tok hissedebileceksiniz. Fakat bu süreci sürdürmek sizin elinizde. Sağlıklı bir hayat tercihi ve dengeli beslenmeyle diyet yapmadan kilo verme şansına sahip olabilirsiniz. Dilerseniz sağlıklı olarak kilo verme tüyoları içeren yazımızı inceleyebilirsiniz. Böylelikle verdiğiniz kiloları geri alma tehlikesi yaşamamak için neler yapabileceğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

Botoks İşlemi Süresi Nedir?


Botoks uygulaması yaklaşık olarak 20 dk sürer, hasta sedasyon yöntemi ile uyku halinde olduğu için acı ya da ağrı hissetmez. Hastanede kalınmasına gerek yoktur, işlemden sonra 1-2 saat hastanede doktorunuzun gözetiminde olduktan sonra rahatlıkla günlük yaşam rutininize dönebilirsiniz.
Mide botoksu uygulandıktan 5-7 gün arasında etkisini göstermeye başlar, bu süreçten sonra ise hasta dilerse 6-7 ay içerisinde işlemi tekrarlatabilir.
·       Mide Botoksu Kimler İçin Uygun?
Diyet ve sporla yeterli kiloyu verememiş, iştah problemi yaşayan, ameliyatsız olarak kilo vermeyi arzu eden yetişkinler için uygundur. Fakat kişinin botoks alerjisinin olmaması ve mide rahatsızlıklarının bulunmaması gerekir. Ayrıca obezite sınırındaki hastalar için uygun değildir. Eğer obezite ile mücadele ediyorsanız; tüp mide ameliyatı ve mide balonu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
Eğer sizde uzun süredir kilo problemi yaşıyor, uzman kontrolünde yaptığınız diyet ve spor ile kilo vermiyorsanız; Mide Botoksu sizin için en uygun yöntemlerden biri olabilir.

  Mide Küçültme (Gastrik Bypass)


  Mide küçültme ameliyatıolarak da bilinen Gastrik Bypass; obezite sorunu yaşayan, kişisel çabasıyla kilo vermeyi başaramamış kişilere uygulanan eski bir cerrahi yöntemdir. Günümüzde genel olarak Tüp Mide Ameliyatı tercih edilmektedir.
  Her iki ameliyatta mide hacminin daralması ve kişinin böylece kilo vermesi esasına dayanan operasyon biçimleridir. Ayrıldıkları nokta kullandırdıkları tekniktir. Halk arasında genellikle her ikisi içinde, mide küçültme ameliyatı olarak adlandırılırlar.Tüp Mide Ameliyatı midenin yaklaşık olarak yüzde 80’inin alınması ile yapılan modern bir ameliyat biçimidir.
  Gastrik Bypassameliyatında ise mide küçültülerek ince bağırsak ile mide arasında yeni bir bağlantı yapılır. Bağırsak geçişinin düzenlenmesi nedeniyle yenilen yemeklerin büyük kısmı emilmeden dışarıya atılır. Böylelikle kişi hem daha az yer hem de yese bile yağ olarak depolanmadan vücut dışına gıda atılımı gerçekleşir.

  Mide Küçültme Sonrası Beslenme


  Mide ameliyatı sonrasıözellikle ilk günler sıvı odaklı beslenme rutini oluşturulur. Bunun nedeni yeni yeme biçimine mideyi alıştırmak ve ameliyat sonrası midenin toparlanma sürecini hızlandırmaktır. Katı gıdaya ise yavaş yavaş geçilerek mide bu sürece alıştırılır. Mide bypassı sonrası kişi, her şeyi yiyerek eski rutinine döneceğini ve kilo almayacağını düşünmemelidir. Özellikle ilk yıl hastanın, diyetisyen eşliğinde kontrollü bir biçimde beslenmesi ve yeni rutinine alışması gerekir.
  Mide ameliyatlarıya da kilo verme ameliyatları sonrası proteinden zengin ve sağlıklı beslenme odaklı bir yeme biçimi belirlenir. Özellikle ilk yıl asitli gıdalar ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
  Ayrıca vitamin ve mineral kaybı yaşanmaması için takviye ve besin alımına dikkat edilmelidir.

  Gastrik Bypass Ameliyatında Ölüm Riski Var mı?


  Öncelikle her ameliyatın belli bir riski vardır. Kişinin yaşı, kilosu ya da olabilecek tüm komplikasyonlar risk faktörlerini oluşturur. Obezitede ameliyat risklerinden önce bilinmesi gereken en önemli nokta obezitenin sağlığa verebileceği zarardır.
  Pek tabii ki, ameliyat bazı haller dışında bir zorunluluk değildir. Fakat obeziteden kurtulmak basit bir kilo verme çabası değildir. Obez bireylerin bir çoğu yıllarca zorlu dönemlerden geçerek, sürekli diyet ya da spor yapmaya çalışıp başaramayarak en başa dönüyorlar. Bu durum onlarda umutsuz ve mutsuzluk yaratıyor aynı zamanda obezite yandaşı pek çok hastalık ve ölüm riski doğuruyor.
  Her obez birey ölümcül bir süreç yaşıyor demek doğru değildir fakat gerçekçi olmak ve her yıl binlerce insanın obezite ve ona bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor olduğunu bilmek gerekiyor. Obezite ameliyatlarısadece kişiyi sağlığına kavuşturmaz aynı zamanda yaşam kalitesini de arttırır. Yaşam kalitesinin artması, bir insanın yaşamını tümüyle etkileyebilir.
  Ameliyat olabilmeniz için belli şartları sağlamanız gerekir. Örneğin Vki değeriniz 35 ve altındaysa ameliyat olmadan da ideal kilonuza ulaşmanız mümkündür.Mide Balonu ya da Mide Botoksu gibi yöntemlerle ameliyat olmadan, iştah kontrolü sağlanabilir.

  Mide Ameliyatı Fiyatları?

  Sağlık danışmanlarımızdan daha fazla bilgi ve fiyat almak için buraya tıklayın