Yaprak Diş Kaplama (Laminate Veener) Nedir?

Genelde ön dişler için uygulanan bu tedavi yöntemi ile çok ince yaprak porselenler ön dişlerinize yapıştırılarak görünümleri güzelleştirilir. Lamine dişlerin sağlam yapısı ve değişmeyen rengi, doğal bir görünüm ve dişin işlevselliğini geri kazandırmak açısından idealdir. Laminate veneer tedavisi sayesinde dişlerinizin işlevleri düzeleceği gibi aynı zamanda yüzünüz ve gülüşünüz de daha güzel görünecektir. 

Bu tedavi ile dişe yapıştırılan kaplamalar, porselenden yapılmış, çok ince ve yarı saydam plakalardır. Dişlerinize uygun olarak hazırlanan plaklar ve diş üzerine titizlikle yerleştirilir. Dişinizin ön taraflarına özel bir yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılan bu porselenler sayesinde mükemmel uyum ve sağlamlık sağlanır. Bu tedavi ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek ve sorularınıza cevap almak için bizi her zaman arayabilirsiniz.

Porselen Laminate Veneer Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bu tedavi pek çok diş sorunu için kullanılabilir. Laminate veneer yöntemi, diş renginizin çok bozuk olduğu ve düzeltilmesi mümkün olmayan durumlarda kullanılabileceği gibi kötü yapı ve şekle sahip dişler için de kullanılabilir. Ayrıca dişlerinizin arasında çok fazla boşluk varsa ve kırık dişleriniz varsa bu görüntüleri düzeltmek için de yaprak tarzındaki diş tedavisine başvurulabilir. Genelde dişlerinizin güzel görünmesini sağlamak için başvurulan bir tedavi yöntemi olsa da dişlerin çiğneme ve kesme işlevlerini tam olarak yerine getiremediği durumlarda da laminate veneer yaptırabilirsiniz. 

Laminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lamina veneer tedavisi için öncelikle hastadan diş ölçüleri alınır. Hastanın dişlerinin ölçüsü alınarak ve özel yöntemlerle yapılan model, dişlerin tam ölçüsüne göre mumla modellenerek hazırlanır. Yaprak lamine tedavisi için ölçü alındıktan sonra tedavi sonunda hedeflenen sonuca göre hazırlıklar yapılır. Dentasel’deki uzman diş hekimlerimiz tedavi sürecinde ve sonrasında size her açıdan destek vereceklerdir.

Hazırlıklardan sonra alınan ölçülere göre bir model yapılır. Model kişiye uygulanarak bir kalıp belirlenir. Daha sonra kalıp alınır ve porselenler ısıl işlem sayesinde oluşturulur. Oluşturulan ve hastanın ağzında prova edilen lamine veneer kontrol edilir. Bu işlemlerden sonra en önemli konu porselenlerin yapıştırılmasıdır. Yapıştırma, tüm işin en karmaşık ve kritik kısmıdır. Eğer uzman kişiler tarafından yapılmazsa birçok sorun ortaya çıkabilir. Dişlerin yanlış şekilde oturmasının yanında diş eti sorunları veya dişlerin renginin değişmesi gibi istenmeyen ve geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle tedavinin uzman kişiler ve kurumlar tarafından yapılması hayati önem arz eder.

Laminate Veneer Tedavisi Kimler İçin Uygun Değildir?

 • Tırnak yeme,
 • Kalem ısırma,
 • Diş gıcırdatma,
 • Çene sıkma gibi alışkanlıkları olan kişilerde,
 • Alt çenenin önde olduğu ve dişlerinde kapanış bozukluğu olan kişiler için bu tedavi uygun değildir. 

Diş minesinin dokusunun tahrip olmasına neden olan bir hastalığınız varsa diş yüzeyindeki dokunun miktarı ve kalitesi laminate veneer yapıştırılması için yeterli olmaz. Ayrıca kötü renklenmenin fazla olduğu dişlerde porselen lamina bu rengi tamamen gizlemede yetersiz kalabilir. Bu durumlarda lamine diş tedavisi uygulanamayacağı için alternatif tedavi yöntemleri değerlendirilmelidir. 

Laminate Veneer Zararları Var mıdır?

Pek çok kişinin başvurduğu laminate veneer tedavisi tek başına dişlere zarar vermez. Ancak dişinize takılan yaprak tarzındaki porselenin uzun süre dayanması amaçlanmıştır ve çıkarılması veya değiştirilmesi zordur. Bir kez uygulandıktan sonra çıkarılması da zor bir işlemdir. Porselen kaplamanın değiştirilmek istenmesi, alttaki dişe bir miktar zarar verebilir. Diğer kaplama yöntemleri kolayca çıkarılabilse de porselenden daha az dayanıklı malzemelerden yapılırlar. Ayrıca buna benzer diğer diş tedavileri tasarım gereği geçici bir kozmetik çözümdür. Bu tedavinin tek zararı yaptırdıktan sonra değiştirmenin ve çıkarmanın zor olması diyebiliriz. Laminate veneer fiyatına göre avantajlı ve zararsız bir tedavidir.

Laminate veneer zararlarını en aza indirmek için doğal dişinize nasıl bakım yapıyorsanız aynı düzenli ağız bakımını uygulamalısınız. Kaplamaların da günlük fırçalanmaya ihtiyacı vardır ve diğer dişlerinizden neredeyse hiçbir farkı yoktur. Normal günlük temizlik olmadan, kaplamalar doğal dişler gibi renk değiştirir. Uygun bakım ve temizlik, herhangi bir diş kaplamasının ömrünü en üst seviyeye çıkarır.

Laminate Veneer Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi genellikle 2-3 seansta tamamlanır. Bu süre tedavi edilecek diş sayısına ve dişlerin sağlık durumlarına göre değişiklik gösterebilir. İlk seansta dişlere herhangi bir işlem yapılmaz sadece ölçüsü alınır. Laminate veneer sonrasında sonunda ulaşılması planlanan görünüm, diş ölçüsünden elde edilen bir model üzerinde tasarlanır ve kalıp prova aşamasına hazırlanır. Bu işlem bir seansa tamamlanır ve seans 1 saat kadar sürebilir. Bir sonraki seansta ise hazırlanmış olan kalıp prova edilir. Eğer bu prova iyi giderse, dişlerin ön yüzeylerine işlem yapılır ve laminate veneer için yer hazırlanır. Bu tedavi sürecinde aşınma çok azdır. Bu sebeple de çoğunlukla ağrı hissedilmez. Ancak gerekirse de hastanın ağrı hissetmemesi için bölgesel uyuşturma yöntemleri uygulanabilir. Dişlere gerekli işlemler yapıldıktan sonra, yaprak lamine için yeni bir ölçü alınır. Kaplamanın yapıştırıldığı güne kadar diş yüzeyine geçici bir laminate yapıştırılır. Böylece; dişlerde hassasiyet ihtimali önlenir. Bu işlemlerin hepsi 2 veya 3 seansta halledilebilir.

Tedavi Esnasında Acı Hissedilir mi?

Porselen laminate veneer tedavisinin birçok faydası vardır. Bu avantajlardan en önemlisi ise işlem sırasında hastaların ağrı hissetmemesi ve kaplamaların lekelenmeye karşı çok dirençli olmasıdır. Laminate veneer için dişin yüzeyi çok ince şekilde aşındırılır. Bu işlem sırasında genelde çok az veya hiç ağrı hissedilmez. Yaprak lamine diş yaptıranlar genelde acı hissetmese de hassas olan kişiler için işlem sırasında bölgesel uyuşturma yapılabilir. Bu sayede hiçbir acı ve ağrı hissedilmeden tedavi süreci tamamlanacaktır. Ayrıca bu tedaviden sonra acısız ve ağrısız doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı için birçok durumda uygulanabilmesi nedeniyle çok avantajlı bir tedavidir. 

Tedavi Sonrası Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Laminate veneer kaplamaların kullanım ömrü birçok faktöre bağlıdır. Tedavi uygulandıktan sonra düzenli diş bakımı ve doktor kontrolü yapılmalıdır. Hassas ve titiz çalışma gerektiren bu kaplamalar, doğru üretim, uyumlu çalışma ve doğru yapıştırma teknikleri kullanılarak yapılırsa çok uzun yıllar kullanılabilir. İyi bir ağız bakımı ve dikkatli kullanım ile bu dişler ilk günkü performansı ile uzun yıllar rahatlıkla kullanılır. Laminat veneerler üstün özelliklere sahip porselenden üretilir ve aşınmaya karşı dayanıklıdırlar. Ancak gen de çok sert yiyecekleri ısırmak ya da tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınılması gerekir. Ayrıca şiddetli diş sıkma ve tırnak yeme gibi alışkanlıklarınız varsa kullanım ömrü kısalabilir. 

Lamine Diş ve Zirkonyum Diş Kaplama Farkları Nelerdir?

Laminate veneer ile zirkonyum diş kaplama arasında pek çok fark bulunur. İki tedavinin de diğerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Laminate veneer sadece dişin ön yüzeyine uygulanır ve dişi tamamen kaplamaz. Ancak zirkonyum kaplama dişinizi çepeçevre sarar. Bunlar tedaviler sırasında bazı avantaj ve dezavantajlara neden olurlar.

Zirkonyum gümüş rengine benzer ve beyaz katı bir maddedir. Dış etkenlere karşı dayanıklı yapısı sayesinde birçok alanda kullanılır. Rengi ve dayanıklılığı nedeniyle estetik diş hekimliği uygulamalarında altyapı malzemesi olarak tercih edilen zirkonyum, kolay işlenebilirliği, dişinize zarar vermemesi ve daha dayanıklı olması sebebiyle diş tedavilerinde öne çıkan bir üründür. Dolgu ile güzel sonuç alınamadığı durumlarda sıklıkla tercih edilir.

Zirkonyum dişi çepeçevre saran bir kaplama yöntemi iken, laminate veneer tedavisi sadece dişlerin ön kısmına uygulanır. Dişlere yapıştırılan porselen kaplama olarak da bilinen bu tedavi yönteminde tercih edilen ebat, renk ve şekillerde plaklar hazırlanır. Koruyucu tedavi yöntemi olarak öne çıkan bu tedavi, kalıcı bir tedavi olmasının yanı sıra üst düzey estetik görünüm için de tercih edilebilinir. Yaprak diş tedavisi öncesi diş ölçüleri tam olarak alındıktan sonra kişi geçici dişlerle günlük hayatına devam edebilir. Titizlikle hazırlanan yaprak porselenler kısa zaman içerisinde hastanın dişlerine takılır. Bu tedavi yöntemi dişlere sağlam bir şekilde yapışması nedeniyle uzun süreli kullanım imkânı sunar.

Porselen Laminalar Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laminate veneer tedavisinden doğal dişlerinize nasıl bakım yapıyorsanız kaplamalarınıza da o şekilde davranmalısınız. Ayrıca aşağıdakilere de dikkat etmeniz tedavinizin uzun ömürlü olması açısından önemlidir. Tedavi sonraki süreçte Dentasel hekimleri size gereken bilgilendirmeleri yapacaklardır.

 • Dişlerinizi yumuşak darbelerle dairesel şekilde fırçalanmalıdır.
 • Ağız ve diş temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Lamine veneer uygulaması yapılan dişlerle sert yiyecekler çiğnenmemeli ve yenilmemelidir. 
 • Tırnak yeme ya da kalem ısırma gibi alışkanlıklar varsa mutlaka bunlardan vazgeçilmelidir.
 • Gece uyurken çene sıkma veya diş gıcırdatma alışkanlığınız varsa diş hekiminize danışarak gece koruyucu kullanılmalıdır.
 • Tüm bunlara ek olarak düzenli kontroller ihmal edilmemelidir.

Laminate Veneer Fiyatları Ne Kadardır?

Laminate veneer uygulamaları diş teli tedavisi yerine kullanılabilen ve diş tellerinden daha uygun maliyetli uygulamalardır. Diş çarpıklıklarından ve bunların neden olduğu kötü görünümden rahatsız olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Bu yöntem kırık, çatlak, yarık ve lekeli dişlerde kişiye estetik ve doğal bir gülüş kazandırmak için kullanılabilir. Üstelik diğer uygulamalardaki gibi tedavi süresi çok uzun değildir ve çok kısa bir sürede sonuca ulaşılır.

Laminate veneer tedavisi için kesin bir fiyat vermek yanlış olur. Çünkü fiyat hesaplamasında kişiye göre değişken durumlar olabilir. Maliyet, gideceğiniz doktora veya kuruma göre de değişebilir. Bunun dışında diş probleminiz, uygulama yapılacak diş sayısı gibi etkenler hesaplanacak fiyatta değişikliğe neden olacaktır. Daha fazla bilgi almak için polikliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Lamiate veneer tedavisi ve fiyatlarının yanı sıra daha birçok konu hakkında bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir ya da bizi arayabilirsiniz.

Bu sayfa içeriği yalnızca bilgilendirme amacı taşır. İçerikte tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sağlık danışmanlarımızdan daha fazla bilgi ve fiyat almak için buraya tıklayın